מעמד-אסיסטנטים-העסקה

העסקת אסיסטנטים - חובת תשלום על פי חוק !

מעמד אסיסטנטים- העסקה ושכר בבתי הספר ובקליניקות פרטיות
 
 קהילה יקרה !
 
 למרות שלא מדובר כאן בשאלה של מוסר או צדק אלא בחוק בהגדרתו,
תופעת העסקת עובדים ללא תמורה כספית קיימת , במגזר הפרטי והציבורי כאחד.
 
לצערנו, תופעה זו עדיין קיימת גם בתחום הרפואה הסינית תחת כותרת של מתנדבים, מתלמדים, מתמחים וכו'..
(מרפאות פרטיות, גופים ציבוריים ואף בתי ספר* ).
 
בפנייתם למודעת 'דרושים אסיסטנטים', לא מעט מטפלים מוסמכים ואף סטודנטים, מופתעים לגלות שהשכר הוא למעשה "הלימוד", בעוד שהם עובדים לכל דבר ועניין לשון החוק.
*בתי ספר – ככל הידוע לנו לאחר בדיקה שנעשתה בתי הספר המוכרים משלמים לאסיסטנטים.
אם מצאתם טעות מוזמנים לפנות אלינו .
 
 
למען הסר ספק, יש לא מעט מעסיקים שאינם מנצלים את אותו מבקש עבודה מתוך בצע,
אלא מתום לב והנחת יסוד מוטעית, כי הלימוד שווה ערך לתמורה כספית.
אלה נובעים כמובן מאי ידיעת החוק.
מסמך זה בא להציף את התופעה ולהגן על שני הצדדים שהרי כולנו מטפלים בסופו של דבר.
 
 
אז מהו החוק הזה בכלל ?
החוק במדינת ישראל קובע בצורה נחרצת כי לא ניתן להעסיק עובד ללא תשלום ולפחות שכר מינימום.(בהתאם לנגזרת שעות העבודה)
עובד רשאי להתחרט ולהגיש תביעה לתשלום שכרו גם אם הסכים לתנאים אלו מרצונו הטוב.
עובד אינו רשאי לוותר על שכר או על שכר מינימום בתקופות אלה, ולכן המעסיק חייב לשלם גם אם העובד הסכים להגיע לעבודה על חשבונו או הסכים לקבל שכר נמוך יותר משכר המינימום עבור תקופות אלה.
עונשין – מעסיק (תיקון מס' 3) תשס"ב-2002 (תיקון מס' 5) תשע"ד-2014
14.   מעסיק שלא שילם לעובדו שכר מינימום, דינו – מאסר שנה או קנס כאמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין; עבירה לפי סעיף זה היא מסוג העבירות של אחריות קפידה.
 
 
ואם מדובר בהתלמדות או הכשרה ?
גם התלמדות והכשרה מקצועית מזכים את העובד בשכר.
מעסיק אשר הפר זכות זו חשוף לתביעה בבית הדין לעבודה והרי שמדובר בעבירה פלילית עליה חלים דיני העונשין הכתובים בחוק.
ניתן לקרוא עוד על זכויותיכם באתר כל זכות
 
 
מכאן שמעסיק מחויב לשלם לעובד, ככלל אלה אסיסטנט העונה על ההגדרה "מי שתפקידו לסייע לאחר לבצע את עבודתו, עוזר" (הגעה למקום העבודה, הוצאת מחטים, מוקסה, אדמניסטרציה, נקיון ו/או החלפת סדינים במיטת הטיפול, קביעת תורים ועוד ...)
 
 
 ומה לגבי צפייה קלינית?
צפיות קליניות בהן יש רק צפייה לצורך לימוד בלבד, אין בהן דרישה לשכר .
 
  
ואם מדובר בהתנדבות ?
התנדבות הינה מבורכת, אך יש להבדיל בין כזו שבאה מתוך אהבת הזולת או שמא מדובר בפיקציה שמטרתה להסתיר יחסים הדומים ליחסי עבודה.
מתוך כתבה ב - TheMarker – "כל הדרכים להעסיק עובדים בלי לשלם" / נעמי דרום
לפי עו"ד מיכאל אטלן,היועץ המשפטי של משרד התמ"ת  "התנדבות אמיתית מתבצעת ללא מניע נסתר, כמו למשל אינטרס כלכלי או הרצון להשיג דרכה עבודה...המתנדב חופשי להגיע או לא להגיע כרצונו, מבלי שיהיו לכך השלכות על המשך ההתנדבות שלו בארגון...המתנדב אינו ממלא עבודה של עובד בארגון ואינו משרת אינטרס עסקי...מתמחים הם עובדים לכל דבר...המתמחה זכאי לשכר ולתנאים סוציאליים כמו כל עובד אחר..."
 
בתי הדין הדגישו כי מעביד אשר במקום לשלם לעובד את שכרו, מלבישו במחלצות של "מתנדב" צפוי לתביעה אזרחית ולמעלה מזאת, הרי הוא בחזקת עבריין פלילי, ויעמוד לפתחו של הדין בנוסף לחיובו בתשלום שכרו של העובד (ע"ע 1403/01 סוהייר סרוג'י נ' המוסד לביטוח לאומי, ניתן ביום 3.5.2004 בבית הדין הארצי לעבודה).להמשך קריאה)
 
 
 
מה אפשר לעשות אם פגעו בזכויותי ?
אם נתקלתם בתופעה מסוג זה, נשמח אם תפנו אל האגודה תחילה על מנת שנברר את הסוגיה וננסה למצוא פתרון יעיל .
במידה והחלטתם להגיש תלונה או תביעה,
להלן קישור בכל ענין הקשור לזכויות עובדים
 
  
אנו מבהירים כי מטרת המסמך הינה, להעלות את המודעות, גם של דורשי עבודה / אסיסטנטים וגם של מטפלים המעסיקים אסיסטנטים כדי למנוע אי נעימות לכל הצדדים.
 
 
 
יחד נצליח לשנות תופעות מסוג זה !
 
  
בברכה ,
אבי פלד – דוברות
בשם ועד האגודה

 
+